Sanata bakışım, Kıbrıs'ta doğup, Kıbrıs'ın sorunlarını ve bunun yanı sıra doğanın, insan sevgisinin çocuk kalbimden olgunluk yaşıma kadar ruhumu yoğuran çamur gibi seramiğe aktarmamdır.

 

1961'de ikiz kardeşim Semra Bayhanlı ile Lefkoşa'nın Küçük Kaymaklı bölgesinde doğdum. Kendimi hatırladığım ilk anlarım 1963 savaşında ikiz kardeşimle Hamitköy'de kurulmuş göçmen çadırlarında el ele dolaşıp şaşkınlıkla etrafımızdaki insanlara baktığımız andır. İnsanların yüz ifadelerinin ilk defa o zaman ruhumuza işlediğini tahmin ediyorum.

 

Savaşın verdiği maddi olanaksızlıkların yanı sıra çok güzel ve dolu dolu geçen çocukluk yılları... Beş çocuklu, azla yetinen ama çok mutlu ve sevgi dolu bir aile... Buna en büyük etken Kıbrıs'ın güneşi, o zamanlar bozulmamış doğası ve güneşi kadar sıcak aile ve insan ilişkileri. Her yaz tatilde Baf'ın Aya-varvara köyünde geçirdiğimiz günler ve çiftlik hayatı. Bu yaşam tarzı benim ve kız kardeşimin sanata bakış açısına çok önemli bir yön verdi.

 

Yirmi yıl kadar hiç durmadan sayamayacağımız kadar insan vücudu ve yüz ifadeleri çizdik. Bir birimizi eleştirdik ve doğruyu aradık. Yıkık evlerden arda kalan alçı parçalarıyla yollara, göçmen olduğumuz evin yanık olan bir odasından kopardığımız kömürlerle duvarlara, her yerde bulduğumuz kağıt parçalarının üzerine devamlı çizdik. Dedemizin çıkardığı baldan arda kalan peteklerden yaptığı mumlardan ilk çocukça heykel denemelerimiz çok eğlenceli ve eğiticiydi.

 

Gençlik yıllarımızda bir çok karma sergilere katıldık ve 1997 yılında ikiz kardeşimle ilk kişisel resim sergimizi açtık. Bu arada karikatür de hayatıma girdi ve 1998'de Yeni Düzen gazetesinde karikatürlerim yayınlanmaya başladı. Bir çok yurt içi ve yurt dışı karikatür sergilerine katıldım. Daha sonraki yıllarda karikatürü seramiklerime de aktardım. Üç boyutlu sanat dalına ilgim yoğunlaştı ve 2000 yılında seramikle tanıştım. Çamuru elime ilk aldığım andan heykeller yapmaya başladım ve 2002 yılında Büyük Han'da Hanay isimli seramik atölyemi açtım.

 

On santimetreden başlayıp içi boş olarak yaptığım heykellerimi gittikçe büyültüp insan boyutuna çıkarmaya başladım. 2006 yılında Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun sahnelediği Truva Savaşı Olmayacak isimli oyunda küçük heykelciklerim sahnedeki bir şehre yerleştirilip büyük bir ekrana yansıtılarak tiyatrocularla birlikte sahne aldılar.

 

Bir yıldan fazla zamandır evimdeki atölyemde büyük heykellerimi yapmaya başladım. Eşim Mustafa Çerkez'in bana çok büyük desteği oldu. Bahçeye büyük bir seramik fırını yaptı. Taşımamın imkansız olduğu heykelleri eşim taşıyıp fırına yerleştirip pişirdi ve şu anda insan boyutunda on heykelim sergilenmeye hazır duruma geldi.

 

En büyük hayallerimden biri olan eski bir Kıbrıs evine, özünü kaybetmemiş, sevgiye önem veren, insan boyutundaki heykellerimi yerleştirip sergimi açtım. Amacım, savaşların ve dış kaynaklı büyük güçlerin yok edemediği Kıbrıslı, adalı insan mimiklerini ve karakterlerini heykellerimle ölümsüzleştirmek, biraz da kırgın olarak bunları insanlara hatırlatıp onlarla paylaşmak...

 

Sevcan Çerkez, 2007

 

PDF formatında CV için lütfen buraya tıklayın (son güncelleme: 5 Kasım 2014)

 

ÖDÜLLER, YAYINLAR & RÖPORTAJLAR

2010 - AB tarafından finanse edilen ve Finlandiya ile Holanda'daki sanat kuruluşlarıyla sanatçıların ziyaret edildiği "Kuzey Kıbrıs'ta kadınlar ve seramik" projesi.

2009 - Commonwealth Art Residency Ödülü, Güney Afrika Cape Town'da 3-ay misafir sanatçı.

2007 - Tourism Monthly. Sayı 34, Haziran 2007. “Interview: A true artist encompassed within all her character”.

2007 - Defne Gazetesi. Sayı 4, Mayıs-Haziran 2007. “Seramik Heykel Enstelasyon Sergisi”.

2006 - "Open Studios within the Walls of Nicosia". Kasım 2006. “Sevcan Çerkez”.

2001-2003 - Yenidüzen Gazetesi’nde yayınlanan günlük karikatürler.

 

SERGİLER & WORKSHOP'LAR

2014 - Kıbrıslı Türk öğretmen/gazeteci/yazar/tarihçi Bener Hakkı Hakeri’nin Surlar İçi Lefkoşa'da sergilenen büstü.

2014 - Biblioteque Restaurant & Bar icin insan boyutunda heykeller.

2013 - Lefkoşa’daki Eski Sanat Galerisi’nde “ÖDÜM KOPTU 2” adlı kişisel sergi.

2013 - Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun “Ada” oyunu için heykeller.

2012 - Kıbrıs’ın ünlü tiyatrocuları Aliko ve Caher’in Büyükkonuk’taki sokak heykelleri.

2012 - Kemal Küçük’ün sokak heykeli, Lefkoşa, KKTC.
2011 - İstanbul Schneidertempel Sanat Galerisi’nde “ÖDÜM KOPTU” adlı kişisel sergi.

2011 - Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde workshop.

2011 - Bodrum/Gümüşlük Akademisi’nde workshop Turkey.

2010 - Cape Town’da (Güney Afrika) düzenlenen uluslararası “Greatmore Studio” adlı sergiye katılım.

2010 - Cape Town, Hout Bay’deki (Güney Afrika) Lisa Studio’da stüdyo çalışmaları ve canlı performanslar.

2010 - Simon Town Ümit Burnu’ndaki Gençlik Kampüsü’nde üç ay süreyle eğitmenlik.

2010 - Avrupa Birliği Doğrudan Temaslar Fonu kapsamında “WE” Projesi ile Hollanda ve Finlandiya’da 10’ar günlük sokak heykelleri araştırması ile çeşitli heykel stüdyolarını ziyaret ve bu ülkelerin plastik sanatlar galerileri ve sanatçılarıyla temaslar. Yine aynı proje kapsamında Kıbrıs ve Avrupa’daki kadın sanatçılar arasındaki farkları ve benzerlikleri tespit etmek üzere çeşitli kadınlarla röportajlar yapılması. Bu araştırmaların ardından çeşitli konferanslara katılılım ve workshoplar düzenlenmesi (Lefke Avrupa Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde konferans ve EMAA Derneği’nde workshop ve konferans).

2009 - ABD, Brezilya, Hollanda, Türkiye, Fransa ve Mısır’dan sanatçıların davet edildiği 8’inci Girne Zeytin Festivali plastik sanatlar etkinliği koordinatörü.

2009 - Avustralya’daki 8 Mart Kadınlar Günü çerçevesinde “Women of the world” sergisine iki karikatür ile katılım.

2008 - Doğu Akdeniz Koleji Çocuk Sanat Festivali’nde misafir konuşmacı.

2008 - ABD, Brezilya, Hollanda ve Türkiye’den sanatçıların katıldığı 7’nci Girne Zeytin Festivali plastik sanatlar etkinliği koordinatörü.

2008 - İstanbul Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde “Uluslararası Barış Sanatçıları” sergisi.

2008 - Larnaka, güney Kıbrıs’ta “Yansımalar” adlı ikinci solo enstalasyon ve seramik heykel sergisi.

2007 - Lefkoşa, KKTC’de “HANAY” adlı birinci solo enstalasyon ve seramik heykel sergisi.

2007-2009 - Kıbrıs Türk Karikatüristler Derneği tarafından düzenlenen Kuzey Kıbrıs Gençler arası Karikatür Yarışması jüriliği.

2006 - "Truva Savaşı Olmayacak" adlı tiyatro oyunu için heykel performansı Lefkoşa, KKTC.

2006 - EMAA derneğinin düzenlediği "Dalgada Bulut" grup sergisi, Lefkoşa, KKTC.

2006 - BRTK tarafından düzenlenen çocuklar arası resim yarışması jüriliği.

2005 - EMAA ve EGADE derneklerinin düzenlediği iki toplumlu "Gün Doğumundan Gün Batımına" adlı serge ve atölye çalışması, Mağusa ve Baf.

2003 - Kaminaria'da Sermaik atölye çalışması, güney Kıbrıs.

2002 - Grup seramik sergisi, Lefkoşa, KKTC.

2002 - Sent a caricature to a group exhibition in Romania.

2000 - Sent a caricature to a group exhibition in Turkey.

1997-2006 - Türkiye ve KKTC’deki bir çok karma karikatür sergisine katılım.

1997 - Solo resim sergisi, Lefkoşa, KKTC.

1980 - Mağusa’da grup resim sergisine katılım, KKTC.

1980 - Lefkoşa’da grup resim sergisine katılım, KKTC.

 

 

EditRegion4